Aranżacja ogrodu i jego wyposażenie

Jeśli posiadamy dom z ogrodem, nie wolno nam tej przestrzeni marnować. O jej aranżację należy zadbać z równą pieczołowitością, jak dbamy o aranżację pomieszczeń w domu. Najwięcej zależy od tego, jaka będzie funkcja ogrodu.

Czy będą tam bawić się nasze dzieci? Czy będzie to miejsce naszego wypoczynku? A może chodzi głównie o funkcje dekoracyjne? Zależnie od tego, jakiej odpowiedni udzielimy na to pytanie, wyposażenie wyjątkowego ogrodu znacznie się będzie od siebie różnić. Kolejna kwestia to architektura zielona. Jeśli kochamy zieleń, możemy pokusić się o ogromne bogactwo kwiatów, krzewów i drzew, jeśli jednak zupełnie się na tym nie znamy: wystarczy, że dobierzemy odpowiednie, mało wymagające rośliny.

Niezależnie od tego, czego oczekujemy od ogrodu, wśród stylistów panuje przekonanie, że jest to po prostu kolejne pomieszczenie domu. Więc wyposażenie wyjątkowego ogrodu jest czymś więcej niż tylko wstawieniem do niego pojedynczej ławki. Możemy zadbać o pojawienie się odpowiednich mebli ogrodowych (stolika kawowego, a może drugiej jadalni na otwartej przestrzeni?).

Dobrze dobrane meble ogrodowe będą doskonale spełniały swoja rolę, a równocześnie nie będą niepotrzebnie zajmowały przestrzeni. Wybierając wyposażenie wyjątkowego ogrodu, z meblami na czele, musimy wziąć pod uwagę ich jakość. Jeśli chcemy, by towarzyszyły nam lata i równocześnie dobrze się prezentowały, raczej zrezygnujmy z plastiku na rzecz bardziej szlachetnych materiałów: drewna, metalu lub kamienia.

Nie można bagatelizować tez roli dodatków: takich jak donice, które odpowiednio wkomponowane nadają ogrodowej przestrzeni spójności.