Cała prawda o wodzie!

Informacje od fachowców z zakresu żywienia i diety potwierdzają, że Polacy mają tendencje do wyglądania nowinek dietetycznych, a zapominają o wciąż aktualnych żelaznych zasadach. Jedną z nich jest zapotrzebowanie naszego organizmu w wodę. Ona właśnie spełnia w organizmie szereg funkcji i niczym nie da się jej zastąpić.

Przypomnijmy więc, dlaczego woda jest taka ważna. Ludzki organizm w więcej niż pięćdziesięciu procentach składa się z wody! Sięganie po nią wtedy, gdy czujemy pragnienie to wyraźny znak, że jesteśmy już odwodnieni. Dlatego powinniśmy wyrobić sobie nawyk regularnego picia wody.

I to najlepiej czystej. Woda jest tym składnikiem naszego organizmu, które nim steruje. Odpowiada bowiem za kontrolę wielu „systemów” i niemal wszystkie biologiczne procesy, które zachodzą w naszym organizmie, zachodzą właśnie w środowisku wodnym.

Woda ułatwia nam przebieg całego procesu pokarmowego i transportuje składniki odżywcze. Poza tym zapewnia naszemu organizmowi możliwość utrzymania stałej, koniecznej dla nas, temperatury ciała. Pocimy się właśnie dlatego, że woda oddaje nadmiar ciepła wchłaniany przez nasz organizm.

Jest tak, gdy znajdujemy się na słońcu w upalny dzień, lub gdy zachorujemy. To tylko najważniejsze z funkcji, jakie woda spełnia w naszym organizmie, jednak widać już, że jest ona niezastąpiona. Jeśli śledzisz informacje od fachowców z zakresu żywienia i diety to wiesz, że dorosły człowiek potrzebuje minimum 2,5 litra wody dziennie.

Warto jednak wiedzieć, że część wody pobieramy wraz z pokarmem.